Thursday, October 28, 2010

Kraj walkman-a


Ovih dana, Sony Japan je objavio kraj proizvodnje originalnog (kasetnog) walkman-a. Iako je malo ko znao da se i do sada proizvodio, iako skoro niko neće biti pogođen ovom vešću, prisetimo se da je malo koji proizvod imao njegovu popularnost.


Kad se pojavio, doneo je korisnicima tada nezamislivu slobodu i osećaj moći, neretko povezivan sa naučno-fantastičnim filmovima ili James Bond-om.

Prvi Sony walkman, model TPS-L2, se u japanskim prodavnicama pojavio 1. jula 1979. godine, a ubrzo i u ostatku sveta. Bio je zaštićen kožnom futrolom, imao je dva izlaza za slušalice (omogućujući da ga istovremeno koriste dvoje) i doneo je jeftinu stereo portabilnost.


Pritisnuto, ono narandžasto dugme (hot line) utišavalo je muziku i aktiviralo mikrofon omogućujući komunikaciju dva slušača. Već sledeći model, Walkman II, je izbacio drugu osobu iz priče, pojednostavljujući stvari.

Neki modeli su imali mogućnost snimanja, zbog čega su bili snabdeveni mikrofonom i audio ulazima. Model sa prve fotografije, na primer, WM-D6C Pro (state-of-the-art tadašnje tehnologije), je ne samo imao mogućnost snimanja, nego je to radio toliko kvalitetno da su njime napravljeni snimci kvalitetom upoređivani sa onima napravljenim najkvalitetnijom neportabilnom opremom. Proizvodio se neprekidno 20 godina, od 1984. do 2004. i bio stalni predmet maštanja zaljubljenika u dobar zvuk.
Jasno, mogućnost snimanja je posebno interesantna novinarima, pogotovu imajući na umu prilično visoke cene diktafona u to vreme.

Tokom osamdesetih godina walkmani su unapređivani, sporije su trošili baterije (glavna boljka starijih modela), postajali su sve manji, dobijali su drugi motor, poboljšavan je kvalitet zvuka, cene su padale, u proizvodnju su se uključili i drugi brandovi...


Tokom devedesitih pojavili su se novi proizvodi koji su, umesto kasete, koristili kompakt diskove, mini-disc ili DAT kasete, ali smrtni udarac walkman-ima donele su tek godine prve decenije XXI veka, sa masovnom prodajom takozvanih mp3 player-a i mobilnih telefona.

Iako je danas ime Sony neraskidivo povezano sa plasmanom walkman-a, prvi sličan uređaj je stariji. Nemac Andreas Pavel je još 1972. napravio nešto slično, dao mu ime Stereobelt, zaštitio ga patentima u nekoliko država i pokušao da organizuje proizvodnju kontaktirajući vodeće proizvođače.


Nije uspeo sa serijskom proizvodnjom, ali su mu patenti, nakon višedecenijskog preganjanja sa Sony-jevim advokatima, doneli ne male pare (pominje se obeštećenje od 10 miliona dolara).

Kao što sa Sony-jem walkman priča ne počinje, objavom s početka posta neće ni završiti. Proizvodnja se nastavlja u Kini bez planova za skoro gašenje.
Ipak, svi koji su u nekom periodu svog života imali walkman kao omiljeni i neizbežni gadget znaju da na njemu ima pisati "Made in Japan".
"Made in PRC" na walkman-u? Ne, hvala.

0 comments:

xx vek Copyright © 2009 BeepTheGeek is Designed by Gaganpreet Singh